Seasons

116-season

Hooaeg algab 19. augustil Lehári operetiga „Lõbus lesk“, mille toob lavale brasiilia lavastaja André Heller-Lopes, kes lubab näidata tõelist Ameerika muusikalifilmide stiilis hoogu ja kirge.

Hooaeg jätkub traditsioonilise Vana Tallinn Galaga, mis pakub sel aastal eksklusiivset võimalust vaadata ja kuulata maailma teatrilavadel harva esitatavat Mozarti ooperit „Idomeneo“. See on Mozarti üks humaansemaid draamasid, mis jutustab sõja paratamatustest, mõtiskleb saatuse tähendusele hetkel, kui armastus sekkub. Kontserdid toimuvad 27. augustil Rahvusooperis Estonia ja 29. augustil 2021 Vanemuise kontserdimajas.

Kontserdihooaeg saab alguse 31. oktoobril, mil maailm tähistab Mozarti 265. sünniaastapäeva. Estonia solistide, koori ja orkestri esituses tuleb Tallinna Jaani kirikus ettekandele helilooja reekviem. Kontserdihooaeg jätkub 25. novembril, mil Rahvusooper Estonia poistekoor annab oma 50. tegevusaastal juubelikontserdi, kus ettekandele tulevad Stravinski „Psalmide sümfoonia“ ja Sibeliuse sümfoonia nr 5, mi-bemoll mažoor, op. 82.

2. novembril esietendub lastele kammersaalis muusikaline lastelavastus „Isand Tuutu ja salajane teatripööning“ Edgar Valteri lastejutu „Isand Tuutu ettevõtmised“ ainetel, mis toob Isand Tuut seiklema teatripööningule ning avastama teatri maagilisi salasoppe.

Hooaja esimese tantsulavastusena jõuab lavale Teet Kase ballett „Louis XIV – kuningas Päike“ maailmaesietendus 19. novembril Timo Steineri ja Sander Mölderi originaalmuusikale. Teos räägib ajaloo ühe säravama ning mitmekülgsema isiku ajaloolisest ja kunstilisest pärandist, inimlikkusest ning tema loodud võimsa Riigi, kui teatri sümbolist.

Pühadeaega mahuvad traditsioonilised „Rahvusooperi jõulutervitus“ Tallinna Jaani kirikus 15. detsembril ja vana-aastaõhtul, 31. detsembril Estonia ball, kus laval on särav ooperi- ja operetihittide kaleidoskoop teatri solistide, koori, orkestri ja tantsijate esituses. Lavastab Veiko Tubin.

Kevadhooaja esimese uuslavastusena jõuab 28. jaanuaril lavale fantaasiarikka duo Vilppu Kiljuneni (lavastaja) ja Kimmo Viskari (kunstnik) nägemuses Mozarti maagiline ooper „Võluflööt“. See on meistriteos, milles sulanduvad kauniks allegooriaks fantastilised muinasjutuelemendid, vallatu näitemäng, liigutavad ideed inimsusest ja valgustatusest ning helilooja kaunid meloodiad.

Traditsiooniline naistepäevakontsert toimub taas rahvusooperi kammersaalis hubase kohvikukontserdina.

Ka kevadhooaeg on rikas maailmaesiettekannete osas: 18. märtsil jõuab lavale Tiit Härmi algupärane ballett „Õhtused majad“ Gustav Mahleri muusikale Eduard von Keyserlingi samanimelise jutustuse ainetel. „Õhtused majad“ räägib balti-saksa põlistes mõisates valitsevast eleegilisest ilust eelmise sajandi vahetusel. Ballett kõneleb tunnetest, nende ilust ja valust ning hingelisest ja meelelisest armastusest. See on lugu kahest kirgliku elusädemega noorest, kes teineteise poole püüeldes loodavad koos ületada balti-saksa aadli meele- ja elulaadi sumbunud inertsi ning elada julgelt ja vabalt.

Kevadine kontserdihooaeg jätkub 28. aprillil Estonia kontserdisaalis Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri kontserdiga, kus ettekandele tulevad Lepo Sumera kolm sonetti William Shakespeare’i tekstidele ning Sibeliuse Teine sümfoonia, D-duur, op. 43.

Tõelise muusikapärlina on publikul võimalik 31. märtsil kuulata Estonia kontserdisaalis Pjotr Tšaikovski vähe esitatud ooperi „Jolanthe“ kontsertettekannet. „Jolanthe“ on Tšaikovski kõige helgem ja elujaatavam muusikaline legend. See on lugu pimedast printsessist Jolanthest, kelles ootamatult tärganud armastus rüütel Vaudemont’i vastu äratab kirgliku soovi näha looduse ja valguse ammendamatuid värve. Jolanthe imeline tervenemine armastuse läbi on hümniks elule, ar¬mastusele, valgusele ja loodusele.

29. aprillil toimub traditsiooniline rahvusvahelise tantsupäeva gala, kus jagatakse taas MyFitnessi tantsupreemiaid.

Hooaega jääb lõpetama 27. mail esietenduv Eno Raua armastatud lastejutustuse „Naksitrallid“ ainetel valminud lasteooperi algupärand. Helilooja Tõnis Kaumann ja libretist-lavastaja Vahur Keller. Kelleri sõnul on „Naksitrallid“ Eesti esimene südamlik action-ooper: „See lugu sulatab kindlasti nii laste kui ka nende vanemate südameid ja ei vanane kunagi, sest parimad rohud kõige vastu on alati tõeline sõprus, nutikus ja soe huumor (rääkimata põdrasamblateest)“.

Tallinna Balletikool annab oma traditsioonilise gala 6. juunil.

Reisikihk viib estoonlased 19. oktoobril Põlva Kultuuri- ja Huvikeskusesse Jaak Jõekalda kontsertlavastusega „Operetikuningas Imre Kálmán“ ja Rakvere spordihoonesse 4. novembril Loewe’ muusikaliga „Minu veetlev leedi“.