Kontserdid

Vana Tallinn Gala. Mozarti ooper „Idomeneo“

Mozarti üks humaansemaid draamasid, mis jutustab sõja paratamatustest, mõtiskleb saatuse tähendusele hetkel, kui armastus sekkub.

Kestus 2 h 40 min, üks vaheaeg

Wolfgang Amadeus Mozarti ooperi kontsertlavastus

Giambattista Varesco libreto Antoine Danchet’ „Idoménée“ ainetel
Maailmaesietendus 29. jaanuaril 1781 Müncheni Residenztheateris

Vana Tallinn Gala pakub sel aastal eksklusiivset võimalust vaadata ja kuulata maailma teatrilavadel harva esitatavat Mozarti ooperit „Idomeneo“. See on Mozarti üks humaansemaid draamasid, mis jutustab sõja paratamatustest, mõtiskleb saatuse tähendusele hetkel, kui armastus sekkub…

„Idomeneo“ oli Mozarti esimene suur ooper. Tema imeline muusika nõuab mõjule pääsemiseks suurt koosseisu ning teoses käsitletavad teemad on vägagi tänapäevased.

Kuigi ooperi süžee kajastab antiikmütoloogiast pärit lugu Idomeneost, kes võitleb aastaid Trooja sõjas, toob muusika mütoloogilise loo pingutusteta kaasaega. Teel koju tabab Idomeneo laeva võimas torm. Idomeneo lubab mere-, maavärinate, hobuste ja tormide jumalale Poseidonile, et elusana randa jõudes ohverdab ta temale esimese inimese, keda kohtab. Saatuse tahtel on selleks inimeseks tema poeg Idamante.

See on mäng, milles põrkuvad armastus, kirg ja õiglus, ülemvõim ja poliitika ning minevik kohtub tänapäevaga. Mozart on tormilised teemad põiminud muusikasse, mille aariad, virtuoossed orkestripartiid ja võimsad kooristseenid kätkevad endas kõiki inimlike tunnete väljendusvorme.

Dirigent

Risto Joost

Lavastaja

Veiko Tubin

Kunstnik

Reili Evart

Valguskunstnik

Ritšard Bukin

Koreograaf

Mehis Saaber

Toimumise ajad

reede

27. august 2021 19:00

pühap.

29. august 2021 17:00 Vanemuise teatris!