Ooperid

Tsaari mõrsja

„Tsaari mõrsjas“ on nii itaalia romantilise ooperi kui shakespeare’liku draama hõngu. Ooperi muusika, eriti selle vokaalne külg, tõstab teose kõrgemale tavapärasest olustikudraamast ja annab talle tõelise traagilisuse, mis garanteerib teosele suure populaarsuse.

Kestus 2 h 35 min, üks vaheaeg

Nikolai Rimski-Korsakovi ooper

Ilja Tjumenevi libreto Lev Mei samanimelisele näidendile
Maailmaesiettekanne 3. novembril 1899 Moskvas S. I. Mamontovi Eraooperis
Esietendus Rahvusooperis Estonia 25. jaanuaril 2019

Vene keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega

Juri Aleksandrov: „Venemaa despotismi ajalool on sügavale ulatuvad juured, samas ulatuvad nad sügavale ka igas teises riigis, millel on impeeriumiambitsioonid.
Alates iidsest Rooma ajast kuni tänapäevani on erinevates riikides aeg-ajalt puhkenud diktaadi ja vägivalla retsidiivid, mis teevad inetuks inimese olemuse, tema jumaliku eesmärgi kristlikus arusaamises. Erinevus on ainult varjundites ja nüanssides, millele tahangi suunata oma lavastuse vaatajate tähelepanu.
Toimumisaeg – esimene sõjajärgne kevad 1946. aastal. Inimesed elasid üle hirmsa sõja õudused ning neile tundub, et nüüd on kogu valu selja taga ja nad saavad täiel rinnal hingata – kuid reaalsus on lämmatav ja väljapääsmatu. See reaalsus lõi „oma aja kangelase“, kes kõnnib üle surnukehade – kannatava ja kahetseva, armastava ja vihkava, tugeva ja abitu, mässaja ja muganduja... See on vene arhetüüp ja Grigori Grjaznoi on iseenesest ka ohver, kes külvab surma... Kui palju neid on olnud Venemaa elus: Puškini ja Tšaikovski Hermann, Fjodor Dostojevski Rodion Raskolnikov... Lavastuse vaatajad on teretulnud nimekirja jätkama.“

 

Ühe tuntuma orkestriteose „Šeherezade“ looja Rimski-Korsakov kirjutas viisteist ooperit. „Tsaari mõrsja“ on neist tähelepanuväärsemaid. Selles on nii itaalia romantilise ooperi kui shakespeare’liku draama hõngu. Ooperi muusika, eriti selle vokaalne külg, tõstab teose kõrgemale tavapärasest olustikudraamast ja annab talle tõelise traagilisuse, mis garanteerib teosele suure populaarsuse. Kõik Rimski-Korsakovi ooperid kuuluvad vene ooperiteatrite repertuaarivaramusse, kuid „Tsaari mõrsja“ on üks väheseid, mis on võitnud endale koha ka Lääne ooperiteatrite lavadel.

 

Dirigent

Kaspar Mänd

Lavastaja

Juri Aleksandrov

Kunstnik

Viktor Gerasimenko

Valguskunstnik

Ritšard Bukin

Koreograaf

Marina Kesler

reede

28. oktoober 2022 19:00

Toimumise ajad

reede

28. oktoober 2022 19:00

pühap.

06. november 2022 17:00

neljap.

01. detsember 2022 19:00 Soodustus pensionäridele 30%