Täna esietendub Tõnis Kaumanni ooper „Naksitrallid“

/ marion leppik

Rahvusooperis jõuab publiku ette helilooja Tõnis Kaumanni uus ooper „Naksitrallid“. Eno Raua tuntud lugude põhjal valminud libreto autor ja lavastaja on Vahur Keller ning muusikajuht Kaspar Mänd. Lavastuse kunstnik on Jaanus Laagriküll, kostüümikunstnik Gerly Tinn, valguskunstnik Margus Vaigur, videokunstnik Rene Topolev, koreograaf Märt Agu. Ooperi maailmaesietendus on 27. mail.

Kahel esimesel „Naksitrallide“ raamatul põhineva libreto näol on lavastaja Vahur Kelleri sõnul tegemist aktuaalse ja mitmetasandilise looga, kus naksitrallide maailmaparandamise aktsiooni käigus lükatakse looduse tasakaal paigast ära ning tuleb välja mõelda, kuidas seda taastada. „See on lugu kolmest boheemlaslikust sellist, kes armastavad ringi rännata ja teel olla. Nende kohtumisel tekib sõpruskond, kellest saavad omamoodi kangelased,“ kirjeldab Keller.

Helilooja Tõnis Kaumann peab ooperi üheks olulisemaks sõnumiks ka looduse hoidmist. „Kolm sõpra korraldavad muu hulgas korraliku looduskatastroofi ning tekib küsimus, kui aurutada ära terve järv, siis mis saab kõigist selle järve asukatest, taimedest ja loomadest? Teine oluline teema on sõprus ja ühtehoidmine, sest ainult ühte hoides ja üksteist aidates suudame edasi kesta,“ usub Kaumann.

Pea 30 aastat muusikat kirjutanud Tõnis Kaumanni oopereid on Estonias mängitud varemgi. Viimati jõudis Estonia lavale aastal 2005 esietendunud „Mina – Napoleon“. Kaumann usub, et aastakümnete pikkune interpreedikogemus on teda õpetanud looma selget ja üheselt mõistetavat noodimaterjali. „„Naksitrallides“ on kolm suurt rolli. Kuigi vokaalpartiid tehniliselt võetuna pole just väga keerukad, on kolm peategelast pidevalt laval – puhkust eriti pole. See teeb need rollid väga nõudlikuks.“

Kolme naksitrallina astuvad publiku ette René Soom ja Rauno Elp (Sammalhabe), Mart Madiste ja Reigo Tamm (Kingpool), Aule Urb ja Juuli Lill (Muhv). Kaasa teevad Janne Ševtšenko, Kadri Nirgi, Tamar Nugis, Jassi Zahharov, Mart Laur, Tambet Kikas, Yixuan Wang, Rafael Dicenta, Rein Saar, Aare Kodasma, Estonia poistekoor, Tallinna Balletikooli tantsijad ning rahvusooperi koor ja orkester.