Rahvusooper lõpetab 118. hooaja suurepärase publikuarvu ja kolleegipreemiatega

/ marion leppik

Rahvusooperis Estonia toimunud hooaja lõpetamisel jagati kolleegipreemiaid ning tõdeti, et head loomingulised valikud ei jäta publikut külmaks. 118. hooajal andis rahvusooper 241 etendust ning toimus hulgaliselt haridusprojekte ja ekskursioone. Tänase seisuga on lõppeval hooajal saanud Rahvusooper Estonia poolt pakutavast osa  pea 155 000 teatrihuvilist.

Tänavu sai rahvusooperis publikuküpseks viis uuslavastust: Claude Debussy ooper „Pelléas ja Mélisande“, Pjotr Tšaikovski ballett „Pähklipureja“, John Kanderi muusikal „Kabaree“, Adolphe Adami ballett „Giselle“ ning rahvusvahelise koostööprojektina Giacomo Puccini ooper „Madama Butterfly“. Kammersaalis jõudis publiku ette „Jazz-balleti klubi“ uusversioon. Lisaks esietendus kammersaalis lastelugu „Timbu-Limbu õukond ja lumemöldrid“ ning teatrisaalis autistlikele ja intellektipuudega lastele mõeldud haridusprojekt „Tajuleebe tantsulugu“.

Rahvusooperi sümfooniaorkester ja lauljad tõid kuulajate ette Gioachino Rossini ooperi „La Donna Del Lago“ kontsertettekande ja René Eespere juubelikontserdi, lisaks toimusid rahvusooperi sümfooniakontsert, Vana Tallinn Gala ja augustikuine teatrilaada kontsert ning jätkus kammerkontserdisari. Lisaks toimusid mitmed kirikukontserdid erinevate pühade puhul ja muusikalised eriüritused Estonia restoranis.

118. hooaja populaarseimaks ooperiks osutus „Võluflööt“, muusikaliks „Kabaree“ ning kõige suuremat publikuhuvi äratanud ballett oli „Pähklipureja“.

Menukal hooajal pälvisid estoonlased hulgaliselt tunnustusi. Eesti teatri aastaauhindadelt tõid auhindu koju kuus estoonlast: Raiko Raalik – muusikaauhind, Arvo Volmer – muusikaauhind, William Newton – balletiauhind, Priit Volmer – Georg Otsa nimeline muusikateatri auhind, Eda Peäske – Otto Hermanni nimeline orkestrandiauhind, Karis Trass – Kristallkingakese auhind.

SEB publikupreemia pälvisid ooperisolistid Elena Brazhnyk ja Reigo Tamm. Harjumaa teatripreemia laureaat oli Elena Brazhnyk. MyFitnessi tantsuauhinna pälvisid balletisolistid Laura Maya ning Joel Calstar-Fisher.

Äsja toimunud hooaja lõpetamisel tunnustasid estoonlased üksteist ka kolleegipreemiatega, mis jagunesid järgmiselt: ooperisolisti preemia – Raiko Raalik, koorilaulja preemia – Carol Männamets, balletisolisti preemia – William Newton, balletitantsija preemia – Lena Scherer, orkestrandipreemiad: Mari Poll-Novakovic ja Eeva-Maria Laas, kunstilis-ettevalmistava töötaja preemia – pianist-repetiitor Jaanika Rand-Sirp, lavastust ettevalmistava töötaja preemia – kostüümiõmbleja Monika Tänav, etendust teenindava töötaja preemia – grimmiosakonna juhataja Janika Olup, maja teenindava töötaja preemia – publikuteenindaja Brita-Liis Oruste, administratiivtöötaja preemia – infolaua administraator Liis Kuurme, poistekoori preemia – Juhanite õppekoori juhataja ja põhikoori koormeister Maret Alango-Poll.

Teatri tunnustuspreemia pälvisid haridustöö juht Tuuli Potik kaasava ja hingepuudutava haridusprojekti „Tajuleebe tantsulugu“ produtseerimise eest ning kooriartist ja arhivaar Jaak Jõekallas rahvusooperi ja estoonlaste (aja)loo tutvustamise eest Facebooki-lehel „Estoonlased maskiga ja maskita“.

Rahvusooper Estonia tänab südamest oma publikut, samuti kõiki toetajaid, kellega koostöös lõppev hooaeg teoks sai. Suvel rõõmustame oma publikut Rahvusooper Estonia ja Von Krahli Teatri ühisprojektiga „Atlantise keiser“ ning 30. augustil avame Debussy imetabase ooperiga „Pelléas ja Mélisande“ juba rahvusooperi 119. hooaja.

Kohtumiseni Estonias!

Foto kolleegipreemia laureaatidest: Tanel Meos