Hooajad

115. hooaeg

Esimese uuslavastusena jõuab septembris lavale Marina Kesleri ballett „Anna Karenina“ (1.09), Dmitri Šostakovitši muusikale. „Anna Karenina“ on lugu kiusatusest, kirest, moraalsest konfliktist, unistuste poole püüdlemisest ning nende purunemisest. See on tormiline jutustus reetmisest ja suurest armastusest, mis viib pinna jalge alt.

Esimese ooperilavastusena on laval Gaetano Donizetti koomiline ooper „Don Pasquale“ (25.09). Giorgio Bongiovanni särav lavastus toob esile tegelaste ja loo vahetu emotsionaalsuse ning kaasaegsuse.

Kontserdihooaeg saab alguse 4. septembril, mil Estonia tähistab ühe silmapaistvaima Eesti ooperilaulja Georg Otsa 100. sünniaastapäeva kontserdiga „Ooperigala – Georg Ots 100!“. Kontserdid toimuvad 4. septembril rahvusooperis ja 6. septembril Pärnu kontserdimajas. Kontserdihooaeg jätkub 17. oktoobril Peeter Liljele pühendatud mälestuskontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis.

18. oktoobril jõuab mängukavva vana-aasta õhtul esietendunud Jevgeni Gribi lühiballetid „Picasso“ ja „Tango“.

Pühadeaega mahuvad traditsioonilised rahvusooperi „Hingedepäeva kontsert“ Tallinna Jaani kirikus 1. novembril, kus peateosena kõlab Fauré reekviem, jõulukontsert „Rahvusooperi jõulutervitus – Beethoven 250“ Tallinna Jaani kirikus 17. detsembril ja vana-aastaõhtul Georg Otsale pühendatud Estonia ball – Mister X.

Sügishooaja balletisündmusena toob Eesti Rahvusballett vaatajateni kummarduse suurele vene heliloojale Pjotr Tšaikovskile. Lühiballettidena jõuavad 20. novembril lavale George Balanchine’i „Serenaad“ ja Mai Murdmaa „Tšaikovski 6. sümfoonia“.

Uus aasta algab kontserdisündmusega: 17. jaanuaril kõlab Arvo Volmeri dirigeerimisel Estonia kontserdisaalis Jean Sibeliuse esimene sümfoonia e-minoor op. 39 ja Carl Orffi ülivõimas lavaline kantaat „Carmina Burana“ rahvusooperi koori, orkestri ja Estonia Seltsi segakoori esituses.

Hooaeg jätkub 29. jaanuaril ooperisündmusega, mil publiku ette jõuab Verdi „Trubaduur“ oma klassikalises headuses. Verdi kirglik melodraama võlub kiirelt areneva tegevustiku, intensiivsete emotsioonide ja särava vokaalse tulevärgiga.

1. ja 13. veebruaril kõlab rahvusooperis Mozarti üks esimesi suurejoonelisi oopereid, mis valmis heliloojal 22. aastaselt. „Idomeneo“ on Mozarti üks humaansemaid draamasid, mis jutustab sõja paratamatustest ja mõtiskleb saatuse tähendusele hetkel, kui armastus sekkub.

Alates 5. märtsist on taas laval Delibes’i muinasjutuline ballett „Coppélia“, mille 2010. aastal seadis Estonia lavale Ronald Hynd.

Traditsiooniline naistepäevakontsert toimub taas rahvusooperi kammersaalis hubase kohvikukontserdina.

26. märtsil esietendub Maurice Raveli kogu perele mõeldud lühiteoste õhtu, mille esimeses osas kõlab helilooja lüüriline fantaasia „Laps ja nõidus“ ning teises osas tantsulavastus „Haneema“.

29. aprillil toimub traditsiooniline rahvusvahelise tantsupäeva gala, kus jagatakse taas MyFitnessi tantsuauhindu.

Hooaega jääb lõpetama 28. mail esietenduv Franz Lehári hoogne operett „Lõbus lesk“, mille toob lavale brasiilia lavastaja André Heller-Lopes.

Ka sel hooajal rändavad estoonlased mööda Eestit. Rakvere spordihoones etendatakse balletti „Luikede järv“, Jõhvi ja Pärnu kontserdimajades, Ugala teatris ja Paide Muusika- ja Teatrimajas mängitakse lastemuusikali „Buratino“, Tšaikovski meistriteosed Balanchine’i ja Murdmaa lühiballettide näol sõidavad külla Haapsallu ja Pärnusse ning balletigala ootab põlvalasi Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses.