Algasid menumuusikali „Kabaree“ proovid

/ marion leppik

Teisipäeval, 28. novembril kogunesid Eesti parimad artistid Estonia teatrisse, et teha algust John Kanderi muusikali „Kabaree“ proovidega rootsi lavastaja AnnaKarin Hirdwalli juhtimisel. ABBA kodumaalt on pärit ka kunstnik Caroline Romare, valguskunstnik Peter Stockhaus, koreograaf Adrienne Åbjörn. Lavastuse muusikajuht on Kaspar Mänd, näitejuht Helgi Sallo.

„Kabaree“ on legendaarne Broadway meistriteos – muusikal, mille tõsine alatoon toob rambivalgusesse 1930. aastate dekadentliku Saksamaa mõjuvallas olevate tavaliste inimeste elud. Muusikali esietendus Broadwayl 1966. aastal oli sensatsioon ja esimesel hooajal anti pea 2000 etendust. Lavastus toob meieni pildikese ajastu metsikust vabadusest ja üksindusest, mis aitasid luua keskkonna vaimsele, kunstilisele ja seksuaalsele vabadusele, mille saatuseks oli natsirežiimi all kuhtuda.

Lavastaja AnnaKarin Hirdwalli sõnul elavad „Kabaree“ tegelased ühiskondliku hirmuvalitsuse all ja otsivad sellest väljapääsu, igaüks omal moel. „Mis juhtub inimestega, kes elavad pidevas hirmus? Nad teevad valikuid, mis põhinevad hirmul, mida nad tunnevad. Nad ei julge midagi rääkida, midagi vaadata ega midagi kuulata. Nad on justkui mineviku ja tuleviku vahele kinni jäänud ega tea, mis saab edasi.“

Hirdwalli lavastuses otsivad tegelased lohutust ja rahusadamat üksteise juurest ning põgenevad ööklubisse, et olla koos inimestega, kes neid mõistavad. „Lavastus toob publiku ette maailma, kus elavad tegelased, kes usuvad, soovivad, armastavad, julgevad, unistavad ja loodavad – sõltumata jõududest, mis püüavad neid kontrollida, piirata, siluda ja hirmutada vait olema,“ kinnitab lavastaja.

Osades: Emcee / Konferansjee – Priit Võigemast (külalisena), Kaarel Targo (Must Kast), Sally – Hanna-Liina Võsa (külalisena), Piret Krumm (külalisena), Cliff – Kalle Sepp (külalisena), Kaarel Targo (Must Kast), Preili Schneider – Juuli Lill, Katrin Karisma (külalisena), Härra Schultz – Mart Laur, Jassi Zahharov, Proua Kost – Karis Trass, Kadri Nirgi, Ernst Ludvig – Mart Madiste, Jaak Jõekallas.

Kaasa teevad rahvusooperi koor ja orkester ning tantsijad nii rahvusballetist kui vabakutseliste ridadest.