In memoriam Anatoli Arhangelski

/ marion leppik

Lahkunud on Eesti Rahvusballeti kauaaegne esisolist, imeliste rollide looja, erakordse pühendumusega lavaisiksus ning Eesti balleti kullafondi kuuluv Anatoli Arhangelski.

Ennast aastatepikkuse tipptasemel tööga publiku südamesse kirjutanud andekas tantsija lõpetas 1996. aastal Tallinna Balletikooli (erialaõppejõud Ago Herkül) ning asus samal aastal balletiartistina tööle ooperi- ja balletiteatrisse Estonia, kus juba 2003. aastal tõusis solisti staatusesse.

2012. aastal pälvis Arhangelski ERGO tantsupreemia ning 2013. aastal pärjati ta Eesti teatri aastaauhinnaga Amedeo Modigliani rolli eest balletis „Modigliani – neetud kunstnik“, Eisensteini rolli eest balletis „Rosalinde“ ning Lescaut’ ja Vangivalvuri rollide eest balletis „Manon“. 2022. aastal tunnustas vabariigi president Anatoli Arhangelskit Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Tema meeldejäävamate rollide hulka kuuluvad Amedeo Modigliani (Aints/Edur „Modigliani – neetud kunstnik“), Stanley Kowalski (Salem/Meckler/Ochoa „Tramm nimega Iha“), Othello (Pärt/Kesler „Othello“), Coppelius (Delibes/Bigonzetti „Coppélia“), Onegin ja Gremin (Tšaikovski/Cranko „Onegin“), Espada (Minkus/Härm „Don Quijote“), Lescaut (Massenet/MacMillan „Manon“), Golaud (Schönberg/Härm „Pelléas ja Mélisande“), Surma käskjalg (Mahler/MacMillan „Laul maast“), Gabriel von Eisenstein (Strauss/Hynd „Rosalinde“), Karenin (Šostakovitš/Kesler „Anna Karenina“), Peremees ja Kurat (Tubin/Kesler „Kratt“), Paris ja Tybalt (Prokofjev/Härm/Edur „Romeo ja Julia“), Prints ja Rothbart (Tšaikovski/Härm „Luikede järv“), Prints ja Drosselmeier (Tšaikovski/Murdmaa/Stevenson „Pähklipureja“), Peeter I (Aints/Edur „Katariina I“), Bryaxis (Ravel/Murdmaa „Daphnis ja Chloë“), Sõber (Kallos/Murdmaa „Pulmareis“), Jaamavaht ja II vaatuse duett (Štšedrin/Smoriginas „Anna Karenina“), Enea Lomurno ja Ulysses Bohnam (Schiavoni/Cannito „Cassandra“), Noormees (Stravinski/Egerhazi „Tulilind“), Inglise ohvitser (Sibelius/Vàmos „Shannon Rose“), Metsnik (Adam/Skeaping „Giselle“), Must Ingel (Tšaikovski/Balanchine „Serenaad“).

Eesti Rahvusballeti juht Linnar Looris: „Anatoli oli hinnatud partner ja solist ning tänu temale sündis meie laval nii rahvusvaheliste kui meie enda koreograafide käe all hulgaliselt meeldejäävaid rolle. Mälestan ja igatsen Anatolit kui head sõpra, erakordset tantsijat ning südamlikku kolleegi. Kallis Anatoli, saatku Sind taevastel lavadel suur edu!“

Sügav kaastunne Anatoli Arhangelski lähedastele.

 

Rahvusooper Estonia
Eesti Balletiliit
Eesti Teatriliit
Kultuuriministeerium