In memoriam Ivo Sillamaa

/ marion leppik

In memoriam Ivo Sillamaa

2. XI 1955 – 14. VII 2023

 

Eesti muusikat on tabanud valus kaotus, oma loominguliste võimete tipul lahkus meie hulgast suurepärane muusik, pianist Ivo Sillamaa.

Sillamaa lõpetas 1974 klaverierialal Tallinna Muusikakeskkooli (õpetaja Ruuta Taras) ja 1979 Tallinna Riikliku Konservatooriumi (Bruno Luki klass), täiendas end 1979–81 Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris (juhendaja Vera Gornostajeva). Töötas aastatel 1981–90 ja 2005–2022 Rahvusooperis Estonia pianist-repetiitorina, 1981–93 Tallinna Muusikakeskkoolis ja 1990–93 Eesti Muusikaakadeemias klaveriõppejõuna. Oli aastast 1993 ansambli Hortus Musicus klavessinist-organist ning esines sellega paljudes välisriikides, sealhulgas mainekatel festivalidel (nt Pro musica antiqua Regensburgis ja Tage alter Musik Herne’is, Svjatoslav Richteri festival Moskvas, Osterfestival Innsbruckis, Wartburgi festival Eisenachis, Internationales Oleg Kagan Musikfest Kreuthis ja Moskvas).

Alustas 1974 soolopianisti karjääri, soleeris Beethoveni, Brahmsi, Chopini ja Mozarti klaverikontsertide ettekandel Neeme Järvi, Eri Klasi, Peeter Lilje, Andres Mustoneni ja Paul Mägi juhatusel. Tegi organisti ja klaverisaatjana koostööd Hendrik Krummi ja Margarita Voitesega, andis kontserte Nõukogude Liidu tähtsamates kontserdisaalides. Esines organisti ja klavessinistina ka ansamblis Eesti Barokksolistid. Pikaajalises koostöös Andres Mustoneni, Neeme Punderi ja Peeter Klaasiga valmisid kontserdisarjad (nt Suur muusikaakadeemia), mille kavas olid kõik Bachi, Beethoveni, Mozarti, Vivaldi ja Händeli viiulisonaadid, Bachi flöödisonaadid jmt baroki suurmeistri kammermuusika.

Ivo Sillamaa pälvis 1973. aastal II koha Eesti pianistide konkursil ja 1976 NSVL liiduvabariikide vahelisel konkursil ja oli Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastaauhinna laureaat 2015 pikaajalise ja mitmekülgne muusikategevuse eest.

Jääme Ivo Sillamaad mäletama kui kallist kolleegi, anderikast muusikut ning suurepärast õpetajat.

 

Hortus Musicus
Eesti Kontsert
Rahvusooper Estonia
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Tallinna Muusika- ja Balletikool
Eesti Teatriliit
Kultuuriministeerium

 

Foto: Vikipeedia