Millist ooperi- ja balletisaali Eesti vajab?

/ stina vürmer

17. detsembril toimus Estonia teatri Valges saalis ekspertide ja otsustajate arutelu selle üle, millist ooperi- ja balletisaali Eesti vajab.

„Kui Rahvusooper tõstatas 2021. aasta alguses teravalt diskussiooni juurdeehituse abil tekkiva uue ooperi- ja balletisaali ümber, siis algusest peale oli meie lubadus, et toetame igati ühiskondlikku diskussiooni ja selle avatust, kaasates võimalikult palju osapooli,“ sõnas Rahvusooper Estonia peadirektor Ott Maaten.

Riigikogu kinnitas 13.09.2021 otsusega riiklikult tähtsad kultuuriobjektid, mille ehitamist asub Kultuurkapital lähiaastatel rahastama. Nende hulka kuulub ka Rahvusooper Estonia juurdeehitus.

„Riigikogu on tänaseks oma otsuse teinud ja leidnud, et saal peaks sündima samasse kohta, kus on praegune ajalooline Estonia hoone. Ka Rahvusooper on arvamusel, et uue ooperi- ja balletisaali tekkimine kesklinna annaks Tallinna kesk- ja vanalinnale uut tõmmet ning oleks pigem võimalus mitte probleem,“ rääkis Ott Maaten. „Samas oleme teadlikud problemaatikast, mis on seotud linnaruumi, muinsus- ja looduskaitsega ning mis tuleb kõigi osapooltega põhjalikult läbi töötada. Seetõttu ongi laiapõhjaline diskussioon väga oluline.“

Ümarlaual võtsid sõna kultuuriminister Tiit Terik, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, Rahvusooper Estonia peadirektor Ott Maaten, Estonia teatri loominguline juht Arvo Volmer, arhitekt Ike Volkov, riigikogu liige Mart Helme (EKRE). Samuti osalesid SDE, Reformierakonna ning Keskerakonna fraktsioonide esindajad. Arutelu modereeris Marko Reikop.

Arutelu on järelvaadatav siin: