Näituse avamine, raamatuesitlus ja tantsupäeva gala

/ marion leppik

Reedel, 29. aprillil tähistatakse üle maailma rahvusvahelist tantsupäeva. Rahvusooperis Estonia avatakse sel puhul Rünno Lahesoo balletifotode näitus „2022“ ja esitletakse Eesti balleti esitantsijast Tiit Härmist valminud raamatut. Õhtu lõpeb piduliku balletigalaga.

Rünno Lahesoo sõnul sümboliseerib näituse nimeks olev number aastat, meie elu jäädavalt muutus seoses Venemaa ja Valgevene alustatud sõjaga Ukraina riigi ja rahva vastu. Ent see on ka aasta, mil me ei kaota lootust, vaid hoiame alles usku kõigesse heasse ning ilusasse. „Võtke piltide ees aega ning meenutage etendusi ja tantsijate esitusi nende kordumatuses,“ soovitab Lahesoo. „Ükski tabatud hetk ei teki täpselt samal kujul enam mitte kunagi.“ Näitust on kõigil huvilistel võimalik vaadata Estonia teatri 1. rõdu jalutuskoridoris.

Samal päeval esitletakse Estonia restoranis Kadi Herküli koostatud raamatut „Tiit Härm. Esitantsija“. Tiit Härm (s 1946) oli aastatel 1966–1990 Estonia teatri esitantsija ja publiku vaieldamatu lemmik. Ta oli briljantse tehnika ja laia diapasooniga karismaatiline tantsija, kes oli võimeline kehastama ühtmoodi veenvalt nii romantilisi ja ülimalt traagilisi kui ka koomilisi rolle. Härm on olnud ka Euroopas tunnustatud ballettmeister ja õppejõud ning Estonia teatri balletijuht. „Ballett nõuab tugevat iseloomu ja tahet, usku oma kutsumusse, oma võimetesse. See on niisugune kunst, millele end jäägitult pühendad,“ usub Tiit Härm, kes jagab soovitajale kohapeal ka autogramme.

Rahvusvahelise tantsupäeva tähistamise lõpetab balletigala, kus astuvad üles Eesti Rahvusballeti ja Vanemuise teatri solistid, Eesti kaasaegse tantsu trupp Fine 5 ning Tallinna ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi II kursuse üliõpilased ja Tallinna Balletikooli noored tantsijad. Gala kunstiline juht on Linnar Looris.

Põnevust jagub aga õhtu lõpuni: balletigalal kuulutatakse välja ka MyFitnessi tantsuauhindade laureaadid.