Rahvusballet toob lavale kuulsa piraadiloo

/ marion leppik

Reedel, 2. detsembril jõuab Rahvusooperis Estonia lavale eksootiline piraadiballett „Korsaar“, mille toob publiku ette Pariisi Ooperi uus balletijuht José Martinez. Kujunduse ja kostüümide autor on Iñaki Cobos (Hispaania), valguskunstnik Rasmus Rembel, videokunstnik Taavi Varm, muusikajuht Lauri Sirp.

„Korsaar“ on osa tantsuajaloo ühe imelisema perioodi pärandist. Balleti lõi Joseph Mazillier 1856. aastal ja mõni aasta hiljem tegi Marius Petipa sellest oma versiooni. Lavastaja José Martinez: „Isiklikult arvan, et tantsuajaloos on kaks vaimustavat perioodi ja Petipa periood on üks neist.“ „Korsaar“ kuulub XIX sajandil loodud eksootiliste ballettide hulka. Tollal, kui polnud filme, televisiooni ega internetti, oli see põnev viis uute kultuuride avastamiseks. Samal ajal ei pretendeerinud need balletid (mille tegelasteks on piraadid, orjatarid, pašad jne) ajaloolisele tõele, vaid nende mõtteks oli näidata publikule eksootilist unistustemaad – nagu Orienti toona kunstis kujutati. 

Lavastaja sõnul on „Korsaar“ tantsijatele küllaltki raske, kuna selle esitamiseks peab olema tõeliselt hea tehnika, ent samal ajal tuleb osata mängida ka emotsioonidega. „Ehkki balleti keskmes on armastuslugu, on selles loos nii vabaduseihalust, relvavõitlust kui ka laevahukk. Siin on igal tegelasel oma karakter, mis tähendab, et hea näitlemine on ülioluline,“ märgib Martinez.

Esietendusel astub korsaar Conradi rollis publiku ette William Newton ja tema vabadust ihkava armastatu rollis Anna Roberta. Teistes osades Sergei Upkin, Ketlin Oja, Leonardo Celegato, Andrea Fabbri, Maria Gergely, Nelson Pena, Marjana Fazullina, Ellinor Piirimäe, Akane Ichii, Daniel Kirspuu.

Kaasa teevad Eesti Rahvusballeti tantsijad, Rahvusooper Estonia mimansiartistid ning Tallinna Muusika- ja Balletikooli õpilased.

Rahvusooperi orkestrit dirigeerib esietendusel Lauri Sirp.