Rahvusooper toob publiku ette kõik Sibeliuse sümfooniad

/ marion leppik

7. märtsil jõuab Estonia kontserdisaalis publiku ette Rahvusooper Estonia sümfooniakontsert, kus ettekandele tulevad Fauré süit „Pelléas ja Mélisande“, Sibeliuse kuues sümfoonia ning Poulenci „Stabat Mater“. Esinevad rahvusooperi koor ja orkester, solist on Kristel Pärtna. Dirigeerib Arvo Volmer. Kontsert on osa Rahvusooper Estonia kontserdisarjast, kus kantakse ette kõik Jean Sibeliuse sümfooniad.

Ei ole just tavaline, et ooperiorkester uurib ühe helilooja pärandit nii süstemaatiliselt. Rahvusooperi loomingulise juhi ja peadirigendi Arvo Volmeri sõnul on Eesti ja Põhjamaade (eriti Soome) muusikaline lähedus aegade jooksul end sageli eredalt näidanud, kas loojate omavaheliste kontaktide või publiku sümpaatiate kaudu.

„Sibeliuse looming on meie jaoks kandnud mingit individuaalse vabaduse ja looduseläheduse sõnumit ja on tänu sellele olnud meie muusikute ja kuulajate huvi keskmes,“ toob Volmer välja. „Ma olen õnnelik, et saan oma armastatud sümfooniate ajaloolise teekonna veel kord läbi teha, sedapuhku just laululist ja teatraalset stiili valdava Estonia orkestriga. Oleme jõudmas oma tsükli lõpufaasi, jäänud on kaks viimast sümfooniat, neljapäeval tuleb esitusele kuues ja aasta pärast viimane, seitsmes. Mingisugune jumalus, kui ta on olemas, on tingimata just looduses, selle protsessides, kaduvuses ja taasloovuses. See on minu arvates üks Sibeliuse loomingu põhisõnumeid,“ avaldab Volmer.

„Pelléas ja Mélisande“ on teemana tähtis olnud paljudele muusikutele, rahvusooperi mängukavas on Debussy ooper, kontsertidel toovad estoonlased publiku ette Gabriel Fauré ja aasta pärast ka Sibeliuse nägemused sellest näidendist.

Prantsuse vaimsuse täiendamiseks on Vaiksele Nädalale lähenedes rahvusooperi sümfooniakontserdi kavas Francis Poulenci oratoorium „Stabat Mater“. Arvo Volmeri sõnul võib ka tõsistele traditsioonidele läheneda elavalt ja intiimsema soojusega. 

Head kuulamist!

 

Foto: Rasmus Jurkatam