Noortele

Hea teada

Mida vaadata?

  • Ooperi või balleti nautimiseks ei pea olema muusik, tantsija või muusikateadlane – piisab, kui armastad ilusat muusikat ja põnevaid lugusid. Kuid mida ikkagi valida esmaseks tutvumiseks muusikateatriga?
     
  • Lastele ja noortele soovitame haridusprojekte, mis tutvustavad ooperi- ja balletimaailma. Lastele sobivad etendused leiad kodulehe rubriigist LASTELE/NOORTELE.
     
  • Soovime, et teatrikülastus kujuneks kõigile saalisviibijatele positiivseks elamuseks, seepärast juhime tähelepanu, et täiskasvanutele mõeldud lavastused ei sobi reeglina vaatamiseks alla 5-aastastele lastele. Palume vaadata lavastuse lehelt konkreetse lavastuse soovituslikku vanusepiirangut.
     
  • Soovitusi või täpsustavaid küsimusi teatrisse tuleku kohta võib küsida iga päev kell 10–17 (välja arvatud riigipühadel) telefonil 683 1210.

Kuidas osta piletit?

Millised turvareeglid teatris kehtivad?

Kas mu laps näeb laval toimuvat?

  • Eelkooli ealistele lastele saab päevastele suure saali etendustele osta sülepileti. Garderoobides on saadaval ka istmepadjad, mida saab tasuta laenutada. Samuti on võimalik laenutada teatribinoklit.

Mida selga panna?

  • Teatrikülastus annab võimaluse kinkida endale ja lapsele meeldejääv ning eriline sündmus, mille juurde võiks kuuluda ka veidi pidulikum riietus (oluline on siiski, et end hästi tunneksite!). Kas olete märganud piduliku riietusega kaasnevat kerget elevust, sirgemat hoiakut ja pidulikku tunnet? Kindlasti ei pea selleks olema sametkleit või smoking, kuid teksad ja spordijalanõud võiksid jääda teiste ürituste tarbeks.

Mida võiks enne esimest teatrikülastust rääkida?

  • Kindlasti võiks rääkida sellest, et Rahvusooper Estonia näol on tegemist muusikateatriga, kus üheks oluliseks osaks elamusest on muusika. Tavapärase kõne asemel väljendutakse lauldes või tantsides. Kui muusikalavastuse kõik komponendid omavahel hästi sobivad, võib laulu, tantsu, muusika ja lavakujunduse koosmõjul sündida eriliselt meeldejääv ning liigutav elamus.
     
  • Oopereid esitatakse enamasti itaalia keeles. Selleks, et toimuvast aru saada, näidatakse ekraanidel eestikeelseid tiitreid. Tiitreid ei pea siiski kogu aeg lugema, sest enamasti korratakse lauldes sama mõtet mitu korda ning tekst võtab selle palju lühemalt kokku. Et siiski jääks rohkem aega laval toimuvale keskendumiseks, võiks enne etendust lugeda kavalehest sisukokkuvõtet. Operette esitatakse reeglina eesti keeles.
     
  • Kuula põnevaid detaile Estonia mängukavas olevatest ballettidest Eesti Rahvusballeti artisti ja tantsusemiootiku Triinu Upkini esituses SIIT.

Etenduse algus

  • Teatrisse soovitame tulla piisava ajavaruga, et rahulikult üleriided garderoobi jätta, kava osta, veidi teatris ringi vaadata ja kiirustamata oma istekoht leida. Etenduse peatsest algusest annavad märku publikukutsungid – esimest korda kõlab kutsung 10 minutit enne etenduse algust, et kõigil oleks aega istekohad leida. Kui kohad on rea keskel, ei tasu saali sisenemist päris viimasele hetkele jätta. Kui see siiski juhtub, tõusevad viisakad inimesed püsti, et viimase hetke sisenejatel oleks hõlpsam neist mööduda. Siis on sobilik ka nende vastu viisakust üles näidata ja neid möödudes tänada. Juba igiammustest aegadest näeb teatrietikett ette, et oma kohale liikudes ei tehta seda seljaga inimeste poole, vaid ikka kenasti näoga püsti seisjate poole.
     
  • Kui kõik on etenduseks valmis, läheb saalis pimedaks ja dirigent võib tulla orkestri ette, et etendusega alustada. Dirigenti tervitatakse aplausiga ning seejärel alustab orkester dirigendi märguande peale avamänguga. Kuigi eesriie veel ei avane, ei tähenda see seda, et võiks kõva häälega juttu ajada, mobiiliga sõnumeid saata või kommipaberitega krabistada. Avamäng on oluline osa etendusest, mis häälestab publikut laval toimuvaks.

Hilinemine

  • Hilinejaid saali ei lubata. Etenduse ajal saalist väljunud pääsevad oma kohale tagasi pärast vaheaega.

Mobiiltelefonid ja muud nutiseadmed…

  • …tuleb etenduse ajaks välja lülitada. Vibreeriv telefon võib kotis surisedes samuti kellegi elamuse rikkuda. Isegi siis, kui laval toimuv ei tundu kõige põnevam, ei ole sobiv telefoniga mängima hakata – helendav valgus pimedas saalis tõmbab kohe tähelepanu, ega lase keskenduda elamusele, mida teater oma publikule pakkuda püüab. Kiireid asjatoimetusi saab õiendada vaheajal.

Söök ja jook

  • Palume saalis viibida vaikselt ja mitte süüa-juua!
     
  • Ooperi- või balletiõhtu muudavad täiuslikuks meeldivalt sisustatud vaheaeg, maitsvad söögid-joogid ja hea teenindus. Estonias saab meelepäraseid suupisteid ja jooke vaheajaks ette tellida ning kinni panna ka laud. Soovitame vaheajatellimuse teha varakult kodulehel www.opera.ee/vaheajatellimus või enne etendust teatri kohvikutes kohapeal. Nii saad mugavalt ja järjekorras seismata kooki ja jooki nautida! Saali söögi ja joogiga ei lubata. Samuti ei ole teatrisaali lubatud kaasa võtta veepudeleid.
  • Oma toidu ja joogiga pole lubatud teatrisse tulla.

Kui oled haige

  • Kui oled haige, palume teatrisse mitte tulla. Kuigi teatris ei kehti enam maski kandmise kohustus, ei ole COVID viirus kuhugi kadunud. Kui tead, et sind võib etenduse ajal tabada köhahoog või kurgukuivus ja sul on kaasas köhakommid, tasub need enne etendust või vaheajal paberist lahti harutada ning käekotti või taskusse valmis panna, sest paberikrabin kandub hea akustikaga saalis mitu korda kaugemale kui mõnes muus ruumis.
     
  • Piletimaailmast ostetud pileteid Rahvusooper Estonia etendustele on võimalik hiljemalt kolm tööpäeva enne etendust vahetada mõne teise Rahvusooper Estonia poolt korraldatava etenduse pileti vastu juhul, kui soovitud etendusele on vabu kohti. Pileteid vahetab ümber ainult Rahvusooper Estonia piletikassa. Ühe pileti vahetustasu on 3 €.

Millal aplodeerida?

  • Kui sulle meeldib see, mida laval näed, tahaksid kindlasti esinejaid ilusa elamuse eest tänada. Kõige siiram tänu esinejatele on loomulikult aplaus! Kuid millal aplodeerida?
     
  • Ballettide puhul plaksutatakse enamasti suurte tantsunumbrite järel: soolode (üks tantsija) või pas de deux’de (kaks tantsijat) järel. Mõnikord plaksutatakse ka tantsunumbri keskel, näiteks kui tantsija suudab järjest palju pöördeid teha (32 fueteed) või eriti kõrgeid ja lennukaid hüppeid sooritada.
     
  • Ooperite puhul on pisut keerulisem – plaksutatakse suuremate soololaulude (aaria) või duettide järel, mõnikord on aga aarial mitu osa ja ei pruugi päris täpselt aru saada, millal see lõpeb. Siis tasub oodata, millal ülejäänud publik saalis plaksutama hakkab.
     
  • Kui kellegi esitus eriti sügava mulje jättis, võib talle ka „Braavo!“ hüüda. Päris kindlasti võib plaksutada vaatuste lõpus, kui sulgub eesriie. Kui etendus publikule väga-väga meeldis, tõustakse etenduse lõpus püsti ja aplodeeritakse seistes. Kindlasti võib esinejatele tuua lilli ja jätta need garderoobis saaliteenindajate kätte.

Kas tahaksid balletist ja ooperist rohkem teada?

  • Teatri kassas ja suveniiriletis on müügil „Ooperivihik“ ja „Balletivihik“, mis küllaldase pildimaterjaliga tutvustavad ooperi- ja balletižanri ajalugu ning pisut ka teatri lavatagust võlumaailma. Iga uuslavastuse puhul on võimalik tasuta külastada infotundi, kus lavastusmeeskonna liikmed räägivad lavastuse sünnist. Samuti on võimalik külastada nii etenduse-eelset ekskursiooni kui tellida ekskursioon grupile

Toredaid teatrielamusi!