Balletid

Giselle

„Giselle’is“ sulanduvad imeliseks tervikuks suurepärane süžee, muusika ja ebamaiselt õhuline liikumine. Balleti aluseks on kaks kummituslugu: Victor Hugo luuletus „Fantoomid“ ja Heinrich Heine poeem „Saksamaa: talvemuinasjutt“, millest sündis müstiline ja ülev libreto.

Kestus 2 h 10 min, üks vaheaeg

Adolphe Adami ballett

Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges’i, Théophile Gautier’ ja Jean Coralli libreto Heinrich Heine ainetel
Maailmaesietendus 28. juunil 1841 Salle Le Peletier’s Pariisis

Esietendus Rahvusooperis Estonia 7. aprillil 2017

Kuula põnevaid detaile lavastusest meie baleriini ja tantsusemiootiku Triinu Leppik-Upkini tutvustuses.

Romantilise balleti tippteos „Giselle“ on alates esietendusest inspireerinud mitmeid koreograafide põlvkondi. Mitte asjata ei tunnistatud seda „oma ajastu parimaks balletiks“ ja vääriliseks järglaseks kümme aastat varem esietendunud „Sülfiidile“. „Giselle’is“ sulanduvad imeliseks tervikuks suurepärane süžee, muusika ja ebamaiselt õhuline liikumine. Balleti aluseks on kaks kummituslugu: Victor Hugo luuletus „Fantoomid“ ja Heinrich Heine poeem „Saksamaa: talvemuinasjutt“, millest sündis müstiline ja ülev libreto.

Meeleheide ja murtud süda hukutavad voorusliku külaneiu Giselle’i, kes pärast surma liitub hüljatud pruutide kättemaksuhimuliste hingede ehk vilidega. Kui Giselle’i armastatu Albrecht süümepiinades neiu hauale tuleb, suudab vaid Giselle’i kustumatu armastus päästa noormehe vilide nõiduslikust ja hukutavast tantsukeerisest.

Giselle’i roll nõuab tehnilist perfektsust ja silmapaistvalt head näitlemisoskust. Värvikalt rõõmsameelne esimene ja järgnev „valge“ vaatus on paelunud publikut üle 170 aasta. Balleti võlu võib kokku võtta 20. sajandi ühe silmapaistvaima koreograafi George Balanchine’i sõnadega: „Nagu „Hamletki“, on „Giselle“ klassika… inimesed tulevad „Giselle’i“ ja nimiosa tantsivaid baleriine vaatama samal põhjusel, miks meie läheme taas vaatama „Hamleti“ tõlgendusi – avastame sealt enda jaoks alati midagi uut.“

 

AUHINNAD:

Jevgeni Grib – Eesti Teatri Aastapreemia balletiauhind 2017 Hilarioni rolli eest lavastuses „Giselle” 

Koreograaf ja lavastaja

Mary Skeaping

Valguskunstnik

David Richardson

Lavale seadnud

Marilyn Vella-Gatt

Kunstiline nõustaja

Irmgard E. Berry

Originaalkoreograafia

Jean Coralli

Jules Perrot

Originaalkujundus

David Walker

Kujunduse teostaja

Alex Lowde

laup.

12. veebruar 2022 19:00

Toimumise ajad

laup.

12. veebruar 2022 19:00

neljap.

17. veebruar 2022 19:00

laup.

26. veebruar 2022 12:00

kolmap.

02. märts 2022 19:00 Soodustus pensionäridele 40%

pühap.

27. märts 2022 12:00