Ooperid

Lohengrin

Lohengrini maailm on karm ja poeetiline. Hea süžee ja lummav muusika loovad kaasa haarava maailma, milles külg külje kõrval eksisteerivad vägivald ja religioon.

Richard Wagneri romantiline ooper

Maailmaesietendus 28. augustil 1850 Weimari Saksa Rahvusteatris

Esietendus Rahvusooperis Estonia 25. mail 2023

„Lohengrin“ on Wagneri lüürilisim romantiline ooper, mille aluseks on mitmed luigerüütli legendist jutustavad tekstid ja saksa muistendid. Oma mitmekihilisuses on teos pakkunud laialdast tõlgendusvõimalust.

Kas tõeline armastus nõuab pimesi uskumist? Noort hertsoginnat Elsat süüdistatakse oma noore venna ja tulevase Brabantia troonipärija mõrvas. Ennast kaitstes kirjeldab Elsa unenägu, milles üllas rüütel saabub tema au kaitsma ja teda süüdistustest puhastama. Selsamal hetkel ilmub müstiline rüütel luige juhitud gondlil. Mees pakub end printsessi au eest võitlema ning lubab temaga abielluda tingimusel, et naine ei tohi kunagi küsida tema päritolu kohta.

Wagner seadis loo keskmesse „keelatud küsimuse“ teema ning käsitles seeläbi tema loomingus olulisel kohal olevaid küsimusi hingepuhtusest, üllusest ja naise tingimusteta ning lunastava armastuse võimalikkusest. Seda kõike vapustavalt kauni muusika saatel, mille lüürilisus, sügavus ja võimsus on kuulajaid võlunud aastasadu. Asjata ei kõla III vaatuse alguse pruudikoori muusika tänapäeval pulmatseremooniatel terves maailmas.

Michiel Dijkema: „Ooper oma valguse ja pimeduse vastanduses on ülimalt puudutav. Lohengrini maailm on karm ja poeetiline. Hea süžee ja lummav muusika loovad kaasa haarava maailma, milles külg külje kõrval eksisteerivad vägivald ja religioon. Saksa mütoloogia jumalatega seonduv maagia ja sellele vastanduvad kristlusega seotud usutavad imeteod leiavad selles muutuvas draamas oma koha. Sõjavalmidus, võimujanu, tugev armastus ja tõeline usk on seda teost kandvad jõud.“

Esitatakse saksa keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

Lavastaja, dekoratsiooni- ja valguskunstnik

Michiel Dijkema

Muusikajuht ja dirigent

Arvo Volmer

Kostüümikunstnik

Jula Reindell

Dirigent

Kaspar Mänd

Lavastuse assistent

Silva Valdt

Vastutav pianist-repetiitor

Jaanika Rand-Sirp

Pianistid-repetiitorid

Ave Wagner

Riina Pikani

Tarmo Eespere

Friedrich von Telramund, Brabandi krahv

Rauno Elp

Leonardo Neiva

Heinrich, Saksi kuningas

Priit Volmer

Pavlo Balakin

Elsa, Brabandi printsess

Silja Aalto

Charlotte-Anne Shipley

Ortrud, Telramundi naine

Maria Berezovska

Helen Lepalaan

Helen Lokuta

Toimumise ajad

neljap.

25. mai 2023 19:00 Esietendus!

laup.

27. mai 2023 19:00

reede

02. juuni 2023 19:00

pühap.

04. juuni 2023 17:00

neljap.

08. juuni 2023 19:00