Balletid

Louis XIV – kuningas Päike

Teos räägib ajaloo ühe säravama ning mitmekülgsema isiku ajaloolisest ja kunstilisest pärandist, inimlikkusest ning tema loodud võimsa Riigi, kui teatri sümbolist.

Kestus 2 h 40 min, üks vaheaeg

Teet Kase ballett

Originaalmuusika Timo Steiner/Sander Mölder

Maailmaesietendus Rahvusooperis Estonia 19. novembril 2021

Kuula põnevaid detaile lavastusest meie baleriini ja tantsusemiootiku Triinu Upkini tutvustuses.

Kooligruppidel soovitame balletietenduse vaatamine siduda haridusprojektiga „Kuidas mõista balletti“.

Inspiratsioon

„Ma olen tulnud siia, et anda teile edasi oma soovid! Minu kantsler räägib ülejäänust.“ Nõnda kõlab ajalookõrvus enesekindel 4-aastase Louis XIV lapsehääl, kes peagi kuningas-Päiksena monarhilise Euroopa ajalooballetis keskset rolli tantsib. 

Kui inimese elu võrrelda tantsuga, siis elutants sobib Louis XIV elu iseloomustamiseks vägagi hästi. Ballett on olnud Louis' õukonnas sära ja jõukuse sümboliks. Ta on ise tantsinud ligi 80 balletirolli, olnud balletikunsti ja laiemalt kunstide helde toetaja…Ballett on Louis’le daamidega suhtlemise salakeeleks.  

Mälestuslõuend Louis’st ei sisalda ainult säravaid toone ja õnne. Palju on ka viha, isekust, kannatust, tüdimust, jõuetust…Järgnevatele jääb tühi riigikassa, rahutu rahvas ja vaakuv kuningavõim. Ja sellegipoolest on tegu ühe peene lõuendiga.

Tõnu Õnnepalu: „Kuningas on muinasjututegelane, ka päriselt elav ja valitsev kuningas. Louis XIV oli suur kuningas. Aga sündis ikka imikuna ja sai lapsepõlves tunda nii ebakindlust kui hirmu: ajad olid segased. Noore mehena otsustas ta asja muuta, lõi Riigi – midagi seninägematut. Kõikvõimsa Riigi, mis ei pea olema ainult kardetav, vaid ka imeteldav. Riigi oleme temalt pärinud, nagu ka Versailles’ lossi ja aiad. Ning balleti. Tantski oli kuninga hiilguse näitamise vahend. Riik on teater. Võim on teater. Aga teater on kaduv kunst, etendus peab algama iga päev uuesti, nagu päike peab tõusma, et jälle tuleks päev. Kavalad õukondlased, kes mõistsid, et nüüdsest on kõik otsad Kuninga käes, andsid talle tõsimeeli selle nime: Roi-Soleil, kuningas Päike.“

Soovituslik vanus 12+

Koreograaf ja lavastaja

Teet Kask

Valguskunstnik

Margus Vaigur

Heliloojad

Timo Steiner

Sander Mölder

Muusikajuht ja dirigent

Arvo Volmer

Dirigendid

Lauri Sirp

Jaan Ots

Libretist

Tõnu Õnnepalu

Dekoratsioonikunstnik

Ülar Mark

Videokunstnik

Taavi Varm

Kostüümikunstnik

Kristian Steinberg