Balletid

Valgus maailma lõpust

Kadunud harmoonia tagasitulek

Jevgeni Gribi ja Alisson Kruusmaa ballett

Jevgeni Gribi ja Alisson Kruusmaa ballett
Maailmaesietendus Rahvusooperis Estonia 29. novembril 2024

Koreograaf-lavastaja: Jevgeni Grib
Helilooja: Alisson Kruusmaa
Muusikajuht ja dirigent: Kaspar Mänd
Libretist: Eero Epner
Dekoratsioonikunstnik: Kristjan Suits
Kostüümikunstnik: Tanel Veenre
Valguskunstnik: Priidu Adlas 

„Valgus maailma lõpust“ räägib loo maailma loomisest, inimkonna sünnist, harmoonia kadumisest, ahnusest ja hävingust ning uue sünnist. Apokalüpsise palge ees paljastuvad nii inimeste süngeimad impulsid kui ka nende hästivarjatud helgemad toonid. Pealiskaudne vajub kõrvale ning jääb vaid inimeseksolemise karge reaalsus, mis on viimane, mida vana maailm veel näeb. Hävingust koidab aga uue maailma tekke võimalikkus. Sünni ja hävingu eri faase ühendab naispeategelase arengulugu, kes koos maailmaga teeb läbi tõusud ja langused, kuid kelle tee viib inimkonna peavoolust eemale. 

„Koreograafina loob Jevgeni mõjuvaid tundemaailma-atmosfääri lavastusi, kus musikaalsusel, liikumisel, visuaalil ja ideel on orgaaniline, üksteist toetav side. Emotsionaalne nüansirikkus, leidlik koreograafiline keel ja sügav elufilosoofiataju seavad tema tööd kõrgeimate kunstiteoste ritta.“

Marina Kesler (Tantsuliidu Kuukiri, nr 119)

„Läbi ja lõhki kunstnik, kelle lõuendil saavad värvid helindatud ja keha graafilised joonised liikumise sügavama mõtte. Looja, kes suudab ühest sõnast teha sõnadeta loo.“

Mare Tommingas (Tantsuliidu Kuukiri, nr 119)

Alisson Kruusmaa on üks põnevamaid ja hõivatumaid noorema põlvkonna heliloojaid Eestis. Tema looming varieerub kammermuusikast suuremahuliste orkestri- ja lavateosteni, mis on sageli inspireeritud poeetilistest looduskujunditest. Kruusmaa loomingu kõlamaailm on avar, helge ja habras, kus emotsioonide lüürilist olemust tasakaalustab karge ja selge vorm ning nüansseeritud väljenduslaad. Hooajal 2023/2024 on ta Hollandi Rahvusooperi ja -balleti resideeruv helilooja.

https://www.universaledition.com/en/Contacts/Alisson-Kruusmaa/

Soovituslik vanus 12+

NB: Reedel, 29. novembril enne Jevgeni Gribi ja Alisson Kruusmaa balleti „Valgus maailma lõpust“ esietendust kutsume huvilisi õhtusöögile, kus külastajatele pakub seltskonda uuslavastuse loominguline meeskond. Toimub „Rambipalavik enne esietendust“!
 

Koreograaf ja lavastaja

Jevgeni Grib

Helilooja

Alisson Kruusmaa

Muusikajuht ja dirigent

Kaspar Mänd

Libretist

Eero Epner

Dekoratsioonikunstnik

Kristjan Suits

Kostüümikunstnik

Tanel Veenre

Valguskunstnik

Priidu Adlas

Toimumise ajad

reede

29. november 2024 19:00 Esietendus!

pühap.

01. detsember 2024 12:00

laup.

07. detsember 2024 19:00

laup.

25. jaanuar 2025 19:00

reede

31. jaanuar 2025 19:00

laup.

08. veebruar 2025 19:00