Gyula Harangozó
(koreograaf)
HARIDUS JA TÖÖ
Gyula Harangozó lõpetas Ungari Riikliku Balletiakadeemia ja Moskva Riikliku Vaganova nimelise Balletiakadeemia cum laude (Aleksander Prokofjevi klass). Ungarisse tagasi jõudes ootas teda leping koduteatriga ja ta asus tantsima juhtivaid balletirolle. Mõne aasta pärast sai temast esisolist. Ta oli Ungari Rahvusballeti tantsija aastatel 1976–77, samas solist aastast 1977 ja esisolist aastast 1978. Aastatel 1981–1991 oli ta Viini Riigiooperi esitantsija, tantsides ühtlasi külalissolistina Baieri Riigiooperis Münchenis. Gyula Harangozó oli Budapesti Ooperiteatri balleti kunstiline juht aastatel 1995–2005, aastatel 2005–2010 Viini Riigiooperi ja Viini Volksoperi balletijuht ning Viini Riigiooperi Balletikooli kunstiline juht. 2013–2021 oli ta Szegedi Suvefestivali kunstiline juht. Tal on oluline panus Viini Riigiooperi ja Volksoperi ühise trupi ülesehitamisel ja liitmisel. Külalisena on ta tantsinud pea kõigil maailma suurematel balletilavadel, sh Metropolitan Opera (Ameerika Balletiteatri koosseisus), Moskva Suur Teater, Milano La Scala jpt.
TUNNUSTUS
Gyula Harangozó on pälvinud mitmeid nimekaid auhindu, sh parim noor tantsija III Moskva rahvusvahelisel balletivõistlusel (1977), kuldmedal parima meestantsijana II Tokyo rahvusvahelisel balletivõistlusel (1978), Aasta tantsija tiitel (1981, Ungari; 1983, Saksamaa), Ungari Vabariigi Teeneteristi ohvitseri järgu autasu (2000), Ungari Vabariigi teeneline kunstnik (2004), EuroPas tantsuauhind (2009), Austria teaduste ja kunstide teenetemärk (2010), Lajos Kossuthi nimeline autasu (2012). Aastal 2015 nimetati ta Ungari Tantsuakadeemia auprofessoriks ja 2021 Ungari Tantsuülikooli auprofessoriks. Samal aastal sai ta „Ungari Riigioperi igavese liikme ja kunstniku“ aunimetuse.
KOREOGRAAFIA / LAVASTUSED
• Tšaikovski „Pähklipureja“ (Viini Riigiooper, Győri Balletiteater, Budapesti Operetiteater)
• Tšaikovski „Luikede järv“ (Ungari Riigiooper)
• Kocsáki „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi“ (Ungari Riigiooper, Rahvusooper Estonia, Rostovi Muusikateater, Lääne-Austraalia Balletiteater, Szegedi vabaõhufestival, Astana Ooperiteater)
• Minkuse „Don Quijote“ (Ungari Riigiooper, Serbia Rahvusteater)
• Delibes’i „Coppélia“ (Ungari Riigiooper, Viini Riigiooper, Ankara Ooper)
• Straussi muusika vabaõhukontsert (Ungari Riigiooper, Viini Riigiooper)
• Theodorakise „Zorba“ (Győri Balletiteater, Szegedi suvefestival)
• Viini ooperiball Viini Riigiooperis (2006, 2007)
• Browni muusikal „Lauldes vihmas“ (Szegedi suvefestival, Budapesti Operetiteater)
• Verdi „Rigoletto“ (Szegedi suvefestival)