Lavale jõuab tavatu „Giselle“

/ marion leppik

Rahvusooperis Estonia jõuab homme lavale uusversioon Adolphe Adami balletist „Giselle“, mille sündmused on lavastaja ning koreograaf Michael Pink (Inglismaa) toonud II maailmasõja aegsete rahutuste keerises vaevlevasse Euroopasse, kus petmine ja andestus omandavad tavapärasest süngema tähenduse. Lavastuse kunstnik on Reili Evart, valguskunstnik Rasmus Rembel ning muusikajuht Mikk Murdvee.

„Giselle“ on romantilise balleti kaunimaid ja traditsioonilisemaid teoseid, mis on Eesti Rahvusballeti lavastuses saanud tavapäratult ekstreemse konteksti. Säilinud on küll algupärane lugu, ent lavastus põimib omavahel klassikalist ja kaasaegset tantsukeelt, esitades emotsionaalse väljakutse kõikidele tantsijatele, kuna ajastu ja keskkond, kus lugu Pinki käsitluses aset leiab – 1940. aastate geto – on väga intensiivne ja provokatiivne ning välja tuleb mängida tõeliselt tooreid emotsioone. Turvalisuse huvides on lavastusel ka vanusepiirang – lavastust ei soovitata alla 14-aastastele lastele.

Lavastaja Michael Pinki sõnul on lavastuse läbivaks jooneks andestus. „Soovin, et lavastust vaadates lubaks publik endal kogeda armastuse jõudu ja võitu. Valu ei võta ära mitte unustus, vaid andestus,“ usub Pink. Lavaloos toimuvad konfliktid on kahjuks aktuaalsed ka tänapäeval, ent lavastaja usub, et kunst, ilu ja andestus annavad meile kõigile jätkuvalt lootust.

Esietendusel on peaosades Laura Maya (Giselle) ja tänavune balletiauhinna laureaat William Newton (Albrecht).

Osatäitjad:
Giselle
: Laura Maya, Ketlin Oja, Marta Navasardyan, Nanae Maruyama, Akane Ichii, Ana Maria Gergely, Phillipa McCann
Albrecht: William Newton, Joel Calstar-Fisher, Cristiano Principato, Francesco Piccinin, Sergei Upkin, Ali Urata, Finn Adams
Hilarion: Jevgeni Grib, Marcus Nilson, Francesco Piccinin, Nikos Gkentsef, Connor Williams, Erik Thordal-Christensen
Giselle’i ema: Ami Morita, Anna Roberta, Marjana Fazullina, Karina Laura Leškin
Bathilde: Triinu Upkin, Nadežda Antipenko, Marjana Fazullina, Ksenia Seletskaja
Bathilde vend: Andrii Havrõljuk, Erik Thordal-Christensen, Vitali Nikolajev

Foto: Rünno Lahesoo