Rahvusooperi 118. hooaeg on avatud

/ marion leppik

Rahvusooperis Estonia koguneti 24. augustil üldkoosolekule, et anda ühine hoog sisse teatri 118. hooajale, tervitati uusi kolleege, õnnitleti värskeid lapsevanemaid ja juubilare ning vaadati koos tulevikku. Uus hooaeg avatakse 25. augustil Mozarti ooperiga „Võluflööt“, kus külalisena võlub publikut rahvusvahelise kaliibriga ooperitäht Ain Anger. 26. augustil rõõmustab muusikasõpru Vana Tallinn Gala ning pühapäeval, 27. augustil toimub iga-aastane suur teatripidu – Estonia teatrilaat, kus publik saab nautida uue hooaja hittide paraadi teatri loomingulise juhi ja peadirigendi Arvo Volmeri juhtimisel ning  kuulutatakse välja tänavune Estonia teatri sõbra tiitli laureaat. Tiitlit tuleb üle andma eelmise aasta teatrisõber, teatriuurija Heili Einasto.

Estonia teatrilaadal kukuvad uue hooaja piletite hinnad nagu küpsed ploomid ja kõigil kohalviibijail on võimalik nautida tasuta galakontserti, kus tulevad esitusele katkendid uuslavastustest ja repertuaari parimatest paladest. Laadale kohaselt müüb teatrirahvas ka ahvatlevat toidu-, käsitöö- ja teatrikraami, avatud on välikohvikud ja lasteala, toimub avatud balletitreening ja palju muud põnevat. Magusate pakkumistega on kohal ka rahvusooperi toetajad ja koostööpartnerid.

Uus hooaeg toob kaasa ka uusi inimesi. Ooperitrupiga liitub üheksa aastat rahvusooperi kooris laulnud metsosopran Aule Urb ja Eesti Rahvusballeti solistide ridu täiendavad uuest hooajast Andrii Havrõljuk Ukrainast ning Erik Thordal-Christensen USA-st.

Esimene uuslavastus saab publikuküpseks 22. septembril ja selleks on Claude Debussy müstiline ooper Pelléas ja Mélisande (lav. Albert-André Lheureux). Kuna kõnealust ooperit pole Eestis varem lavale toodud, on Rahvusooperil Estonia, Brüsseli kirjandusarhiivil ja -muuseumil, Wallonie-Bruxelles Internationale’il ja Prantsuse Instituudil suur rõõm ja au avada 30. augustil rahvusooperis näitus, mis viib vaatajad sõna otseses mõttes Maeterlincki radadele – näitusel on muude harulduste hulgas väljas ka kuulsa kirjaniku käsikirjaline päevaraamat ning palju muud põnevat. 118. hooaja esimeseks balletiuuslavastuseks on 1. detsembril publiku ette jõudev Pähklipureja(kor. Gyula Harangozó). Tegemist on kaasaegse versiooniga, kus tegevus toimub New Yorgis ja tänapäeva lastele tuntud mänguasjade ning tegelaste keskel.

Hooaja teine pool algab vahutavamalt kui šampanja ja 9. veebruaril esietendub menumuusikal Kabaree. Esmakordselt toob legendaarse muusikali Eesti laval välja loominguline meeskond ABBA kodumaalt Rootsist, peaosades aga säravad loomulikult Eesti parimad muusikalijõud. Kevadesse toob erilist hõngu 5. aprillil esietenduv balleti Giselle (kor. Michael Pink) nn getoversioon – tuntud balleti tegevus on seekord toodud II maailmasõja aegsete rahutuste keerises vaevlevasse Euroopasse, kus petmine ja andestus omandavad hoopis teise ning süngema tähenduse. Hooaeg lõpeb sama hoogsalt kui algas. Nimelt jõuab 24. mail Eesti publiku ette Rahvusooper Estonia ning kuue Itaalia ooperimaja koostööprojektina Giacomo Puccini ooperi Madama Butterfly nn Brescia versioon (lav. Rodula Gaitanou), tähistades 120 aasta möödumist nii maailmaesietendusest kui 100 aasta möödumist kuulsa helilooja surmast.

Aga loomulikult pole see veel kõik. Tulekul on ka uus lastelavastus kammersaalis – Timbu-limbu õukond ja lumemöldrid balletijuht Linnar Loorise lavastuses, Rossini ooperi La donna del lago kontsertettekanne ja sümfooniakontsert Sibeliuse kuuenda sümfoonia ja Francis Poulenci „Stabat Materiga“ peadirigent Arvo Volmeri juhatusel ning palju-palju muud põnevat haridusprojektidest kuni kohtumisõhtuteni.

Kohtume Estonias!