Ooperid

Pelléas ja Mélisande

Mõistatuslik naine, kellel puudub minevik. Armastus, millel puudub tulevik.

Kestus 3 h 10 min, üks vaheaeg

Claude Debussy ooper

Aitäh, süda hõiskab rõõmust! Milline igas mõttes kaunis lavastus on jõudnud Estonia lavale! Milline värvikas muusika! – Klassikaraadio vastutav toimetaja Kersti Inno

Karis Trass (Mélisande) tegi senise karjääri suurrolli, demonstreerides end väga võimeka sopranina. – kriitik Harry Liivrand
 

SEB esitleb:

Claude Debussy ooper

Maailmaesietendus 30. aprillil 1902 Salle Favart’is
Esietendus Rahvusooperis Estonia 22. septembril 2023

Albert-André Lheureux: On aeg, et Debussy omal ajal ooperimaailmas revolutsiooni teinud meistriteos tuleks ka Eesti publiku ette. Ooper „Pelléas ja Mélisande“ (1902) on justkui maagiline rituaal, mis äratab meis endis ja meie ümber oleva salamaailma.

20. sajandi koidikul, tundmatute maailmade uuringutele kalduva sümbolismiajastu õitseajal, kirjutab Maurice Maeterlinck, Nobeli kirjanduspreemia laureaat, lisaks kuulsale „Sinilinnule“, ka mõistatusliku näidendi „Pelléas ja Mélisande“. Claude Debussy näeb selles otsemaid ainest ooperi jaoks.

Teksti ja muusika imetabane lõimumine lubab, läbi muusikaliste valguste ja varjude, vaid ähmaselt aimata inimese salajast olemust. Mis on meie elu, meie hinge teekonna, meie kõhkluste ja tõeotsingute mõte? Kus on tõde? Igaüks otsib seda omamoodi.

See lugu näitab meile seda, mida näeb lapse süütu pilk või mida ta kogemata kinni püüab. Ta veab meid kättpidi muinasjuttu, kus head või kurjad vaimud näivad ise meie teed valivat. Nii mõnedki meist lasevad end pealesunnitud tõdede tõttu pimesi kuristiku poole juhtida.

Laskem end sel ainulaadsel muusika ja teksti sulamil kaasa viia ja avastada ümbritsevat nagu laps, kellele kingitakse maailm, kus ennast otsida ja leida. See on kirglik lugu armukadeduse, kahtluse ja vägivalla poolt piinapinki pandud poeetilisest armastusest. Erakordne ilu võlub meid. Selles ainulaadses teoses helgib ta vastu tunnete keeristormis, ekslemas meie vastuoluliste mõtete legendaarses padrikus.

Esitatakse prantsuse keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

Soovituslik vanus 12+

 

 

Muusikajuht ja dirigent

Arvo Volmer

Dirigent

Kaspar Mänd

Kunstnik

Liina Keevallik

Valguskunstnik

Rasmus Rembel

Videokunstnikud

Andres Tenusaar

Raivo Möllits

Koormeister

Heli Jürgenson

koormeistri assistent

Ksenija Grabova

Lavastuse assistent

Karin Andrekson

Vastutav pianist-repetiitor

Jaanika Rand-Sirp

Pianist-repetiitorid

Ave Wagner

Riina Pikani

etenduse juht

Riina Airenne

Rein Lepnurm

Geneviève

Aule Urb

Juuli Lill

Le Medecin, La Berger

Mart Laur

Kim Sargsyan

Toimumise ajad

reede

30. august 2024 19:00

kolmap.

04. september 2024 19:00 Soodustus pensionäridele 30%

pühap.

08. september 2024 15:00

laup.

14. september 2024 19:00