Algasid proovid Debussy ooperiga „Pelléas ja Mélisande“

/ marion leppik

Täna algasid proovid Claude Debussy mõistatusliku ooperiga „Pelléas ja Mélisande“, mis jõuab rahvusooperi 118. hooaja esimese esietendusena publiku ette 22. septembril. Ooperi toob lavale prantslane Albert-André Lheureux, kunstnik on Liina Keevallik ja valguskunstnik Rasmus Rembel. Lavastuse muusikajuht on rahvusooperi peadirigent Arvo Volmer.

Lavastaja Albert-André Lheureux’ sõnul on ooperi näol tegemist erakordse initsiatsioonirituaaliga, mis toob lavale salapärase maailma, mis asub meie sees ja meie ümber. „Ma armastan saladuste kuningriike, varjatud jõudusid, ning see ongi põhjus, miks mul on selle imetabase teose vastu nii tohutu huvi.“ 20. sajandi algul, mil inimeste pilgud olid pööratud tundmatute maailmade poole, kirjutas Maurice Maeterlinck müstilise draamateose „Pelléas ja Mélisande“. Debussyl kulus kaksteist aastat, et muusika kirjaniku sõnadega ühte põimida – nii sündis suurteos, mis esitab saatuse enda draamat. „Ooperi vormis loodud „Pelléas ja Mélisande“ osutab vajadusele pöörduda tagasi inimeseks olemise lätete juurde. Ka praegusel muutuste ajal on meil inimestena ülioluline märgata ohte oma tegevustes, millel võivad olla etteaimamatud tagajärjed,“ kinnitab lavastaja. „Ma usun inimkonna tulevikku, kus inimesed, kes on haritud ja üksteise suhtes austavad, nagu õed ja vennad, ülimalt leplikud. Tuleb osata märgata valgust ka kõige sügavamas pimeduses. Seda „Pelléas ja Mélisande“ meile meelde tuletabki.“

Pelléase rollis Heldur Harry Põlda või Samy Camps, Mélisande – Karis Trass või Helen Lokuta, Golaud – Raiko Raalik või Stephan Loges, Geneviève – Aule Urb või Juuli Lill, Arkel – Priit Volmer või Julien Veronese, Yniold – Elena Brazhnyk, Merit Kraav või Carol Männamets, Le Medecin, La Berger – Mart Laur, Kim Sargsyan.

Foto: Tanel Meos