In memoriam Ivo Kuusk

/ marion leppik

Meie hulgast on lahkunud legendaarne laulja, Estonia teatri kauaaegne ooperisolist ja laulupedagoog Ivo Kuusk (8. VIII 1937 – 13. XI 2023).

Ivo Kuusk lõpetas 1962. aastal Tartu Muusikakooli (Rudolf Jõksi klassis) ja 1967. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi (Viktor Gurjevi klassis). Aastatel 1973–1974 Kuusk end Moskvas Gnessinite-nimelises Muusikapedagoogika Instituudi assistentuuris (juhendaja Gennadi Aden).

Oma lauljateed alustas Ivo Kuusk aastatel 1959–1962 Vanemuise ooperikoori ridades, olles aastatel 1967–1978 sama teatri solist. Aastatel 1962–1963 laulis Ivo Kuusk Eesti Riiklikus Meeskooris ning aastatel 1963–1967 ja 1978–2006 oli ta Rahvusooper Estonia solist.

Estonia teatri ühe juhtiva esitenorina kandis Ivo Kuusk aastaid enda õlgadel suurt osa teatri mahukast repertuaarist, andes oma pehme ja sametiselt kauni tenorihäälega väga tundliku varjundi kõigile oma osatäitmistele nii ooperites kui ka operettides. Tema säravasse rollinimistusse kuulub üle 60 osatäitmise, sealhulgas Tamino (Mozarti „Võluflööt“), Pinkerton (Puccini „Madama Butterfly“), Lenski (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Alfredo (Verdi „Traviata“), Faust (Gounod’ „Faust“), Cavaradossi (Puccini „Tosca“), Don José (Bizet’ „Carmen“), Edgardo (Donizetti „Lucia di Lammermoor“), Nemorino (Donizetti „Armujook“), Tom Rakewell (Stravinski „Elupõletaja tähelend“), Vaudemont (Tšaikovski „Jolanthe“), Erik (Wagneri „Lendav Hollandlane“), Jonas Kempe (Tubina „Reigi õpetaja“), Rodolfo (Puccini „Boheem“), Don Carlo (Verdi „Don Carlo“), Othello (Verdi „Othello“).

Ivo Kuusk esines ka kammerlauljana nii kodumaal kui välisriikides, soleeris vokaalsuurvormides ja tegutses lavastajana.

Pedagoogina oli Ivo Kuusk tegev nii Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis kui ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Tema õpilaste seast võiks esile tuua sellised nimed nagu Riina Airenne, Uku Joller, Vello Jürna, Aare Saal, Lauri Vasar, Ain Anger, Aile Asszonyi.

Jääme Ivo Kuuske mäletama kui anderikast kolleegi ning avaldame sügavat kaastunnet kõigile lähedastele.

 

Ivo Kuuse ärasaatmine on teisipäeval, 21. novembril kell 11 Jaani kirikus.